تولید کردن ایالات متحده سفر به آمریکا ریاست جمهوری

تولید کردن: ایالات متحده سفر به آمریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور رئیس جمهور خاورمیانه فیلیپین اوباما آمریکا فیلیپین

گت بلاگز ماشین آموزش نحوه صحیح استفاه از کولر خودرو

قصد داریم با توجه به گرم شدن هوا و مهم بودن استفاده از کولر خودرو, به بیان نکات مهمی راجع به نحوه استفاده از کولر ماشین را بیان کنیم.

آموزش نحوه صحیح استفاه از کولر خودرو

قصد داریم با توجه به گرم شدن هوا و مهم بودن استفاده از کولر خودرو, به بیان نکات مهمی راجع به نحوه استفاده از کولر ماشین را بیان کنیم.

چگونه از کولر ماشین استفاده کنیم؟

گرچه در فصل بهار به سر می‌بریم، ولی چند روزی است تابستان دارد در کار محیط زیست دخالت می‌کند و از همین حالا گرمای خود را به رخ می‌کشد، به خاص در شهرهای نیمه جنوبی کشورمان که روشن کردن کولر ماشین را در ایام دل‌پذیر اردیبهشت به امری واجب تبدیل کرده است.

به همین بهانه بر آن شدیم تا اطلاعاتی کپسولی و مختصر راجع به نحوه استفاده و نگه‌‍داری از تهویه مطبوع یا همان کولر ماشین به خوانندگان محترم ارایه کنیم؛ امید که بافایده واقع شود.

آموزش نحوه صحیح استفاه از کولر خودرو

تهویه ماشین چیست؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند سیستم تهویه خودرو، فقط از بخاری و کولر تشکیل شده است هست. شاید شما هم با خواندن این جمله از خود بپرسید، مگر غیر از این است؟ در پاسخ باید گفت، بله؛ چون یک حالت دیگر هم در سیستم تهویه ماشین وجود دارد و آن، حالت «پنکه» است و آن، هنگامی است که هوا از بیرون وارد اتاق می‌شود، بدون این که بخاری یا کولر درگیر باشد.

اصولا این حالت مختص زمانی است که هوای داخل اتاق، نه سرد است و نه خیلی گرم و فقط نیاز به تهویه دارد تا هوا از حالت خفگی درآید. حسن انجام این کار و اصلا مزیت استفاده از سیستم تهویه و کولر این است که از بازشدن پنجره‌ها جلوگیری می‌کند. این کار نه تنها جلوی ورود سروصدا و آلودگی را می‌گیرد، بلکه با اصلاح وضع آیرودینامیکی بدنه، باعث کم کردن مصرف سوخت در سرعت‌های اوج و اصلاح ایمنی و پایداری در بزرگراه می‌شود.

فراموش نکنیم که باز کردن پنجره‌های ماشین به منظور تهویه داخل کابین به خاص در هوای آلوده شهر و یا در سرعت‌های اوج امری اشتباه هست، آیا که توانایی پایین آمدن شیشه‌ها در حقیقت جهت فراهم ساختن امکان گفت‌وگو با دیگران، رد و بدل کردن اشیا و احیانا لذت بردن از هوای آزاد در محیط زیست پیش‌بینی شده است است.

سرما در گرما

سیستم تهویه را به خاص هنگامی که داخل ماشین بسیار گرم شده است هست، بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل ماشین روشن نکنید. بعد از وارد شدن به خودرو، پنجره ها را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل ماشین عوض شود؛ بعد از چند دقیقه می توانید سیستم تهویه مطبوع ماشین را روشن کنید.

قصد داریم با توجه به گرم شدن هوا و مهم بودن استفاده از کولر خودرو, به بیان نکات مهمی راجع به نحوه استفاده از کولر ماشین را بیان کنیم.

می‌دانید علت این کار چیست؟
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سیستم تهویه از خود گاز بنزن متصاعد می کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطان‌زاست. شاید بارها بویی شبیه به بوی پلاستیک گرم‌شده را در خودروتان احساس کرده‌اید؛ این همان بوی گاز سرطان‌زای بنزن هست. علاوه بر سرطان‌زا بودن، گاز بنزن به استخوان‌ها آسیب رسانده (مسمومیت استخوان‌ها) و نیز باعث مبتلا شدن به کم‌خونی و کم کردن سطح گلبول‌های قرمز خون می شود. همچنین تماس طولانی‌مدت با این گاز سمی باعث مبتلا شدن به لوسمی شده است که نوعی از سرطان خون مربوط به گلبول‌های سفید است و در مواردی هم‌زمان با زیاد کردن ریسک مبتلا شدن به سرطان، باعث سقط جنین در خانم‌ها می‌شود.

میزان قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود ۵۰ میلی گرم در واحد حجم هست، در حالی که میزان بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده است با پنجره های بسته بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم هست. حال اگر این ماشین در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد پارک شده است باشد، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین دوهزار تا چهار هزار میلی‌گرم اوج میرود که ۴۰ برابر بیش‌تر از میزان قابل قبول آن در واحد حجم خواهد بود.

آغاز به کار کولر

سعی کنید کولر را هنگامی روشن کنید که دور موتور، پایین باشد و از روشن کردن آن در سرعت‌ها و دورهای بالای موتور خودداری کنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود. در ابتدای کار، سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده است در مجاری تهویه و در داخل اتاق سریع‌تر تخلیه شده است و در ضمن، کل سیستم هم خنک و آماده کار شود.

سرعت‌های متفاوت پنکه

پنکه، بادبزن یا همان فن کولر معمولا دارای چند سرعت قابل تنظیم هست. در کولر خودروهای قدیمی مثل خودروهای امریکایی دهه ۷۰ که سیستم، فاقد ترموستات و حسگر دما بود، کمپرسور کولر با روشن کردن دکمه مخصوص از روی داشبورد، با موتور درگیر می‌شد و فرقی نمی‌کرد که شما سرعت پنکه را روی چه عددی تنظیم کنید، چون در هر صورت کمپرسور به صورت یک‌نواخت کار خود را انجام می‌داد. در خودروهای امروزی، کولر ماشین مجهز به ترموستات هست؛ هرچه سرعت پنکه بیش‌تر شود، گازی که در اواپراتور گردش و اتاق را خنک می‌کند، سرمای خود را سریعتر از دست می‌دهد و فرمان درگیری مجدد کمپرسور یا همان «اتومات کردن» با فواصل کم‌تری صادر می‌شود؛ در نتیجه کمپرسور وقت بیش‌تری را درگیر خواهد بود و مصرف سوخت بیش‌تر خواهد شد.

کولر مواظبت می خواهد

آموزش نحوه صحیح استفاه از کولر خودرو

اگر سال به سال به کولر ماشین و فیلتر آن نگاهی نمی اندازید و با گرم شدن هوا تنها دکمه آن را فشار می دهید تا هوای داخل اتاق خنک شود، توصیه می کنیم از کولر استفاده نکنید، چون تنها باعث سرماخوردگی، کیپ شدن بینی و حساسیت می شود. کولر ماشین مکانی مرطوب و جایگاهی مناسب جهت رشد انواع قارچ ها، میکروب ها و کپک هاست و به همین خاطر تمیز کردن آن به خاص در فصولی که گرده گیاه های در هوا پخش است می تواند از بروز بسیاری ناراحتی های دستگاه تنفسی به خاص در افراد مبتلا به آلرژی جلوگیری کند.

چند توصیه راجع به کولر خودرو

خنک شدن در هوای گرم تابستان، خلاص شدن از کلافگی و خواب‌آلودگی ناشی از گرما و اصلاح تنفس و گردش خون از فایده های استفاده از کولر در فصل گرم هست، ولی کولر ماشین خطراتی هم می تواند جهت سلامت شما داشته باشد که با رعایت بعضی مسایل می توانید از آن‌ها پیش‌گیری کنید.

استفاده از کولر در حضور کودکان به خاص در هوای گرم و سفرهای طولانی‌مدت مهم هست، لیکن مانع گرما‌زدگی آن‌ها می شود. اگر دریچه های کولر شما جلوی ماشین قرار گرفته و کودکان روی صندلی عقب هستند، حتما به گونه ای دریچه را تنظیم کنید که هوای خنک به عقب ماشین هم برسد. ولی اگر در عقب ماشین هم جهت هر فرد دریچه ای تعبیه شده است می توانید دریچه را به گونه ای تنظیم کنید که باد شدید به گردن و صورت کودکان نخورد و باعث گرفتگی ماهیچه‌های آن‌ها نشود.

استفاده از کولر و دستگاه تهویه در تونل فقط در شرایطی مناسب است که هوا امکان ورود از بیرون را نداشته باشد. در فضای تونل ها دود و ذرات معلق جمع می شوند و در صورتی که دستگاه تهویه روی حالت گردش داخلی نباشد، آن را به داخل اتاق می کشاند. هرچند تونل‌های شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران و بعضی از تونل‌های بین شهری دارای سیستم‌های تهویه نیرومند مانند جت‌فن‌ها هستند، ولی توصیه می‌شود در هوای آلوده، سیستم تهویه را در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید.

– در فضای شهری به خاص در ترافیک ها نیز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بیرون، باعث ورود ذرات و دود به داخل می شود، بعد ترجیحا در هنگام توقف یا سرعت پایین کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش کنید یا دست‌کم در حالت گردش داخلی قرار دهید. اگر کولر ماشین شما مانند ۲۰۶ ظاهر پنج و شش از نوع اتوماتیک بوده و دستگاه تنظیم دما دارد، بهتر است آن را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید تا به طور اتوماتیک روشن و خاموش شود.

خاموش نگه داشتن کولر از نظر بسیاری افراد راه حل مناسبی جهت صرفه جویی در مصرف بنزین است ولی حقیقت چیز دیگری هست. اگر در حین توقف یا سرعت پایین از کولر استفاده کنید، بنزین بیش‌تری مصرف می شود ولی استفاده از آن در بزرگ‌راه ها با سرعت اوج بنزین بسیار کمی مصرف می کند، آیا که اگر در همان حالت، به جای روشن کردن کولر، شیشه‌ها را پایین بکشید، به علت برهم خوردن اوضاع آیرودینامیکی خودرو، مقداری به مصرف سوخت افزوده خواهد شد.

رطوبت باعث می شود فیلترها مکان مناسبی جهت رشد قارچ و کپک ها باشند. گاهی پیش می آید که با روشن کردن کولر ماشین بوی نامطبوعی در هوا می پیچد. این به آن معنی است که یا خودروی شما فیلتر ندارد (مثل تندر۹۰ که می‌توان با تهیه فیلتر از بازار آزاد این مسئله را حل کرد)، یا فیلتر کثیف و پر از قارچ و میکرب شده است و نیاز به پاک شدن یا تعویض دارد.

– دو توصیه زمستانی را هم فراموش نکنید: اول این که کولر حداقل هر ماه یک بار به مدت سی دقیقه – یعنی حتی در فصول سرد سال – باید روشن و کمپرسور درگیر شود تا گاز خنک‌کننده به اصطلاح رسوب نکند، چون در این صورت ناگزیر خواهید بود چند ده هزار تومان جهت شارژ گاز کولر هزینه کنید.

نکته دوم این که در فصول سرد سال که معمولا داخل اتاق و شیشه‌ها بخار می‌گیرد، اگر روشن کردن بخاری و ورود هوا از بیرون به داخل هم افاقه نکرد، به عنوان آخرین راه، باید در حین روشن بودن بخاری و ورود هوای گرم، دکمه کولر را روشن کنید تا کمپرسور نیز درگیر شود. از آن‌جا که یکی از خاصیت‌های کولر، جذب رطوبت محیط هست، این کار ضمن ادامه کار بخاری و گرم کردن کابین، باعث کم کردن رطوبت داخل شده است و به بخارزدایی شیشه‌ها کمک خواهد کرد.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: iranjib.ir

واژه های کلیدی: مبتلا شدن | سرطان خون | استفاده | دستگاه | پنجره | ماشین | سیستم | خودرو | تهویه | تنظیم | بخاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz